: به گزارش آلامتو به نقل از ScientificAmerican ؛ همونطور که عجیب بنظر میرسه بعضی از محققان فکر می کنن که چاله زیر بغل نوعای جورواجور سیگنالها رو از لاس زنی گرفته تا اخطار به بیرون میفرستد این بخاطر اون هستش که ترشحات بدن، بعضی بد بو و بعضی نافذ که بینی شما نمی تونه اونا رو بفهمه، ممکنه پر از مواد شیمیایی باشه که ما اونا رو فرومون می گیم.

اما تا الان با گذشت نصف قرن تحقیق در این مورد محققان امیدوارن مدارکی واسه اثبات وجود اون در آدم پیدا کنن.

فرومونها چه هستن؟

آدما و دیگه حیوانات سیستم بویایی دارن که کار اونو کردن و فرق گذاشتن بین هزاران ترکیب شیمیاییه. بیشتر از ۵۰ ساله که محققان فهمیدن که حشرات و حیوانات ترکیبات شیمیای رو به شکل روغن یا عرق از خود ترشح می کنن که به اونا اجازه ایجاد یه رابطه بی صدا رو میده.

هر چند این تعریف جای بحث داشته و بارها اصلاح شده اما کلا فرومونها ترکیبات پیچیده ای هستن که یه سری سیگنالها رو بین ارگانهای گونه های برابر منتقل می کنن. اونا تنها یه بخش از تنوع جورواجور ترشحاتی هستن که از یه حشره و یا حیوان ساتع می شن و بعضی از فرومونها بوی مشخصی ندارن.

از اونجایی که فرومونا اولین بار در سال ۱۹۵۹ تعریف شدن محققان انواعی از ارتباطات فرومونی رو پیدا کردن. یکی از چشمگیرترین این سیگنالها باعث یه نوع عکس العمل رفتاری می شه.

مثلا بید ماده، ردی از مولکول بامبیکول بر جای میگذاره که جنس نر از وقتی که اونو میبینه بدون هیچ خطایی به سمت اون میره. فرومونهایی که آروم ترشح می شن می تونن روی فیزیولوژی تولیدی دریافت کننده اون فورمون تاثیر بذارن. همونطور وقتی که مولکول آلفا-فارنسین در ادرار موش نرترشح می شه سن بلوغ رو در موش ماده تسریع می کنه.

بعضی محققان نوع سوم فرومونها رو شناسایی کردن که “سیگنالر” نامیده می شن و به شکل ساده اطلاعاتی مانند موقعیت اجتماعی و وضعیت سلامتی رو منتقل می کنن و موش می تونه جفت مناسب خود رو براساس کلیدهای بویایی، که اطلاعات رو از پروتئینهای مخصوصی که وابسته به ژنتیک موش هستن، انتخاب کنه.

مشکل آدم کجاس

تا الان محققان موفقیتهایی رو دراثبات اینکه قرار گرفتن در برابر بوی بدن آدم باعث برانگیختن یه سری واکنشها می شه داشتن. مثل تحقیقی که در مورد موشها انجام شده عرق و ترشحات بدن آدم می تونه روی دیگه آدما تاثیر بزاره.

از دهه ۱۹۷۰ محققان فهمیدن وقتی که یه زن در برابر عرق دیگه خانمها قرار میگیره سیکل قاعدگی اون دچار تغییراتی می شه. در سال ۲۰۱۱ گروه تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا اثبات کردن که بوی بدن زنائی که تخمک گذاری می کنن باعث افزایش ترشح تستوسترون در بدن مردان می شه. اما هیچ مدرکی مربوط به عکس العمل رفتاری قوی و همیشگی به هیچکدام از ترکیبات شیمیایی تولید شده بدن آدم موجود نیس.

شاید روزی روزگاری بیشتر با دل و جون به اونا جواب بدیم. هر چند امروزه بنظر می رسه عکس العمل ما به این پیامها زیرکانه تراز عکس العمل بید باشه- هر چند که شناسایی اونا سخت تر از شناسایی پیام بیده.محققان حالا در حال بررسی نوع دیگری از پیامها هستن که به اون “کاهش کننده” می گن و روی حالات روحی و یا احساسات دریافت کننده پیام تاثیر میذاره.

مثلا محققان دانشگاه استونی برک در سال ۲۰۰۹ فهمیدن که بو کردن عرق چتر بازان واسه اولین بار می تونه توانایی شخص رو در تشخیص احساسات مبهم بالا ببره. این بدون معناست که مواد شیمیایی موجود درعرق یه چتر باز تشکیل یه سیگنال اخطار دهنده رو میده که دریافت کننده رو در حال آماده باش گذاشته و اونو به جزئیات حساس تر میکنه.

اما هنوز واسه اثبات اینکه فرومونها واقعا کار می کنن محققان باید به مولکولهایی اشاره کنن که مسول اون پیام هستن که هنوز این کار انجام نشده.امروزه محققان مدارکی رو درباره اثرات احتمالی فرومونها جمع آوری کردن اما هنوز یه فرومون انسانی رو شناسایی نکرده ان.

همونطوری که اشتیاق واسه پیدا کردن فرومونهای انسانی ادامه داره محققان به دنبال توضیحات دیگری واسه تاثیر نافذ بوها هستن.

مثلا به این نکته توجه کنین که چیجوری بوی سینه مادر نوزاد رو به سمت اون میکشونه. بچه خرگوشها وقتی شیر خوردن رو شروع می کنن که در برابر یکی از فرومونهای شیر مادر قرار بگیرن. با اینحال نوزادان آدم بطور ساده ممکنه جذب بوی خاص بدن مادر شن.

بوی بدن ممکن تحت تاثیر عواملی مانند رژیم غذایی، وضعیت سلامتی، ژنتیک و محیط زیست باشه و از ترکیبات بسیار زیادی تشکیل شده که ما نمی تونیم به آسونی به اونا فرومون بگیم.

شکست در تشخیص و تعیین فرومونهای انسانی مانع از این نشده که بعضی دست از تلاش بردارن. اونا واسه گرفتن سود از معجون عشق وانمود به آزاد کردن فرومون هستن. اونا به دنبال این هستن که ثابت کنن عشق دارای یه نوع فرومونه. و در واقع از یه سری از کالاهایی استفاده می کنن که در اون از فرومون خوک استفاده شده .

.

منبع : alamto.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *