تا الان پیش اومده وارد اتاقی شید؛ اما اصلا به خاطر نیارین که به چه دلیل به اونجا رفته اید؟ یا هر چی تلاش کنین نتونین نام همکارتون رو به یاد بیارین؟ دسته کلید خودروی خود رو مرتب گم می کنین؟

کاهش حافظه، واسه بیشتر ما بسیار ترسناکه، طوری که با دیدن اینجور نشونه هایی ممکنه خود رو ببازیم و مدتا به دلیل این کندی حافظه به فکر فرو رویم.

براساس یافته های پژوهشی که تازگیا در انگلستان انجام شده، ممکنه کارکرد مغز در همون سالای ابتدایی دهه پنجم زندگی کم بشه. مطمئنا وقتی که حافظه مون ابری و کدر می شه و نمی تونیم چیزایی رو به آسونی به خاطر بیاریم، نگران نبودن، سخت هستش. بعضی وقتا زمان زیادی زمان میبره تا قبول کنیم حافظه مون کنه شده.

در این حالت باید بارها قرار ملاقات هامون رو از یاد ببرم، ساعتا به دنبال وسایل گمشده مون بگردیم و مدتا به حافظه مون فشار بیاریم تا شماره تلفن عزیزان یا حتی شماره تلفن منزل خودمون رو به یاد بیاریم و آخرسر ممکنه از دکتر کمک بخوایم. از دست دادن حافظه یکی از دشوارترین مشکلات روانی است. بر همین پایه آمار نشون میده ترس از فراموشی، پس از ترس از دچار شدن به سرطان، یکی از بزرگترین و مهمترین موارد ترس افراد درباره سلامتشون هستش.

کلا از هر پنج زنی که پا به شصت و پنج سالگی می ذارن، یه زن به فراموشی گرفتار می شه؛ اما تنها کمی از افراد در سنین پایین تر و در چهل یا پنجاه سالگی دچار فراموشی می شن. با اینحال شاید باور نکنین اگه بدونین افراد در سنین بین چهل تا شصت سال، بسیار بیشتر از افراد هفتاد یا هشتاد ساله از دچار شدن به فراموشی می ترسن، چون میانسالان زندگی پیچیده ای رو تجربه می کنن. اونا باید کارای بسیاری درزمان روز بکنن تا بتونن واسه خونواده خود رفاه رو به ارمغان بیارن و به خاطر همین فراموشی واسه اونا بسیار ترسناکه. علاوه بر این بخش مهمی از شخصیت ما به چیزایی وابسته که درباره خود میدونیم و وقتی که به فراموشی دچار میشیم، درست مانند اون هستش که در حال از دست دادن بخشی از هویت و شخصیتمون هستیم.

با وجود ترسی که ادما از دچار شدن به فراموشی دارن، در بیشتر موارد دکتر دلیل فراموشی میانسالان رو دچار شدن به فراموشی تشخیص نمی ده. حتی در بسیاری موارد با انجام آزمایشای پزشکی، مشخص می شه درصد فراموشی در این افراد بسیار پایین تر از اون چیزیه که خود حس می کنن. واقعا دلیل فراموشی در بیشتر موارد، نبود توجه کافی به صحبتا و نداشتن تمرکز کافی بر کارا هستش.

چه نوع فراموشی «طبیعی» و چه نوع فراموشی «عجیب» است؟

طبیعی:

ـ گم کردن کلیدهای خونه

ـ نگرانی درباره کاهش حافظه خود

ـ فراموش کردن گاه و بی گاه اسامی آشنایان

ـ فراموش کردن اینکه به چه دلیل وارد اتاق شدین

ـ سختی در به خاطر آوردن بعضی کلمات

ـ فراموش کردن اینکه به کجا می خواستین برید

ـ فراموش کردن اینکه دیشب شام چه خوردین

غیر طبیعی:

ـ گم شدن کلیدهای خونه و پیدا کردن اونا در مکانایی غیر عادی مانند یخچال

ـ تلاش زیاد واسه به خاطر آوردن نام دوستان نزدیک و آشنایان درجه یه

ـ سخت بودن توضیح اینکه به چه دلیل به کسی تلفن کرده یا غذای خاصی رو آماده کردین

ـ تلاش همیشگی واسه به یاد آوردن اسامی مشخص و عادی مانند جارو، کتری و…

ـ گم شدن در خیابون محل زندگی و ناتوانی در پیدا کردن خونه خود

ـ فراموش کردن تموم فعالیتایی که طی روز انجام دادین.

یادتون باشه واسه بررسی مواردی که فراموش میکنین باید به دکتر متخصص مراجعه کنین تا نتیجه قطعی این مشکل رو در شما تشخیص بده.

کاهش کارکرد مغز:

پنج سال پیش، بیشتر کسائی که به دلیل دچار شدن به آسیب فراموشی به دکتر مراجعه می کردن، بیشتر از هفتاد سال داشتن؛ اما حالا بیشترین درصد مشکوکان به فراموشی رو افراد پنجاه یا شصت ساله تشکیل میدن. همونجوریکه قبلا هم اشاره کردیم، دلیل اصلی این، افزایش نگرانی نسبت به دچار شدن به فراموشی بین میانسالانه.

دکتر سانتی از دانشگاه نیویورک در این باره میگه: «در میان صدها موردی که واسه آزمایش و معاینه به دکتر مراجعه می کنن، تنها تعدادی کم به فراموشی دچارند و دیگه افراد، کسائی هستن که از افسردگی یا اضطراب طولانی رنج می برن و موقتاً در حافظه خود دچار مشکل شدن.»

خیلی از مشکلات می تونه فرد رو به طور موقت با فراموشی مواجه سازه. از شایع ترین دلایل فراموشی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

افسردگی:

این آسیب، از مهمترین عوامل کاهش حافظه در میانسالیه. افسردگی تمرکز افراد رو کم می کنه؛ در نتیجه افراد دپرس تمایل کمی به توجه و دقت در امور دارن.

یائسگی:

کم شدن اندازه استروژن قبل از یائسگی و اندازه بیشتری از اون پس از یائسگی می تونه تا حدی موجب کندی حافظه شه.

فشار خون بالا:

اگه فشار خون بالا درمان نشه، به دلیل کم شدن اندازه خونی که به مغز می رسه، ممکنه فرد دچار کندی حافظه شه.

دیابت:

نبود کنترل قند خون در بیماران دیابتی می تونه حافظه مریض رو در کوتاه مدت یا دراز مدت دچار مشکل کنه.

مشکل در خواب:

خستگی بیشتر از اندازه می تونه توجه به کارا رو مشکل سازه و توانایی افراد رو در موشکافی مسائل کم کنه. هر دو این مشکلات هم موجب کاهش قدرت حافظه می شه. علاوه بر این،  آدمایی که به دلیل دچار شدن به آپنه (اختلالی که در اون راه تنفسی در بین خواب بسته می شه)، مشکل خواب دارن، تا حدودی بافتای مغزی شون تحلیل میره و در نتیجه دچار فراموشی می شن.

مشکل تیروئید:

هر دو مورد، کم کاری و پرکاری تیروئید می تونه از دلایل فراموشی در افراد باشه.

از دست دادن ویتامینا:

دریافت اندازه کافی از ویتامین ۱۲B واسه سلامت مغز لازمه، چون این ماده واسه حفظ میلین (پوشش محافظ اعصاب) و پوشش چربی ای که سلولای مغز رو مراقبت می کنه، مهم و حیاتی هستش. از دست دادن ویتامین ۱۲B می تونه آسیبایی دائمی به سیستم اعصاب وارد کنه و اینطوری موجب فراموشی شه.

داروها:

کاهش حافظه یکی از مشکلات شایع خیلی از داروها هستش؛ پس در این باره با دکتر خود مشورت کنین. علاوه به همه عواملی که ذکر شد، بهتره این نکته رو هم یادتون نره که افراد میانسال در مقایسه با دوره جوونی خود مجبورن ساعات زیادی به کار بپردازند تا بتونن هزینه های تحصیل و ازدواج بچه هاشون رو تامین کنن. هم اینکه در بسیاری موارد، وظایف مربوط به مراقبت از والدین پیر، گرفتاریای مربوط به فرزندان نوجوون و چیزای دیگه ای به جز اینا می تونه این افراد رو خسته و فرسوده کنه و فراموشی یکی از ده ها مشکلات مربوط به این خستگیا هستش.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *