غما و تنش هاتون رو با کالریا شریک میشین؟

تغذیه

این هفته نوبت رقابت پرخوری به وجود اومده به وسیله استرس بود! شمام جزو آدمایی هستین که وقتی خیلی ناراحتید یا استرس دارین سمت یخچال و کابینت خوراکیا می رید و غما و تنش هاتون رو با کالریا شریک میشین

شاید یادتون هست هر هفته قرار شد از پس یه رقابت نوین در مورد رسیدن به کاهش وزن بربیایم.

این هفته نوبت رقابت پرخوری به وجود اومده به وسیله استرس بود! شمام جزو آدمایی هستین که وقتی خیلی ناراحتید یا استرس دارین سمت یخچال و کابینت خوراکیا می رید و غما و تنش هاتون رو با کالریا شریک میشین؟! باید گفت این عادت خیلی از آدما از جمله خود منه که در شرایط استرس زا مثلا مشکلات(Difficulties) کاری به منابع کالری پناه می بریم.

باحال این که غذاهایی که در اینجور شرایطی مصرف می کنیم معمولا چرب، پرنمک، شیرین و پر از کالری و تو یه کلام ناسالم هستن. نه یه لیوان آب یا حتی یه تیکه بیسکویت کم کالری! تازه اگه مواد غذایی که در این شرایط خورده می شن کم کالری هم باشن به هر حال غذایی حساب می شه که خوردن اون لازم نبوده و فقط کالری اضافی وارد بدن می کنه و نتیجه ای جز اضافه وزن برامون نداره.

از نظر علمی هنگام بروز استرس، سلولای بدن واسه تامین انرژی مورد نیازشون قند رو به سرعت تخریب می کنن پس در اینجور شرایطی اندازه قند خون پایین میاد که با نشونه هایی مثل ضعف و گرسنگی شدید، اضطراب، عصبی بودن، لرزش و پریشونی بروز می کنه.

به خاطر همین هم سراغ خوراکیا مخصوصا شکلای جور واجور پرکاری مثل شکلات و چیپس و… میریم تا قندخون زیاد شه و علائم ایجاد شده رفع شن. من این هفته به واسطه برگزاری یه نمایشگاه ۴روزه و حضور ۱۴ساعته در غرفه خیریه حیوانات با فشار کاری زیادی منطقی بودم؛ موضوعی که باعث می شد همیشه احساس گرسنگی داشته باشم. البته باید اعتراف کنم در ۵۰درصد موارد تنونستم مقاومت کنم و شیرینی، بستنی،نوشابه انرژی زا و… خوردم اما به حدی دچار عذاب وجدان شدم که اون سرش ناپیداست.

تموم این ناپرهیزیا هم یعنی نیم کیلو زیاد شدن وزن(Weight Gain). البته دو روز آخر هفته به حدی عذاب وجدان داشتم که به جای خوردن مواد پرکالری، جایگزینای سالم و مناسب پیدا کردم. مثلا به جای خوردن چیپس و شکلات هر وقتی که احساس گرسنگی می کردم، یه عدد آدامس بدون قند می جویدم. مطمئنا یکی از کشفای بزرگ این هفته همین آدامسه چون واقعا حس گرسنگی و ولع خوردن خوراکیای پرکالری رو نابود می کنه.

.

منبع : pezeshk.us

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *