: علل مختلفی واسه ایجاد تومور در مکانای جور واجور بدن هست. تمورا به دو دسته خوش خیم و بد خیم تقسیم میشن و ناحیه بینی و سینوس مانند دیگه نواحی بدن ممکنه دچار غده یا تومورهای بدخیم یا خوش خیم شه. این نوع مریضی علی رقم سختی ای که داره، قابل درمانه ولی نکته قابل توجه اینجاس که تومورها در این ناحیه نشونه هایی مثل بیماریای دیگه دارن. در ادامه بیشتر درباره تومورای بینی و سینوس صحبت می کنیم. با ما همراه باشین.

 تومورهای خوش خیم در بیشتر موارد رشد آهسته داشته و به بافتهای مجاور دست اندازی نمی کنن وکپسولی که دور اونا رو گرفته موجب میشه عمل جراحی برداشتن اونا راحت تر باشه .تومورهای بدخیم رشد سریع دارن .بشدت در استخون ،عصب ،بافت نرم و پوست نفوذ میکنن به خاطر همین درمان اونا مشکلتره .این تومورها باعث متاستاز می شن یعنی سلولهای غده در خون و سیستم لمف وارد و در مناطق جور واجور بدن پخش میشه . یعنی این درگیری در غدهای بدخیم منحصر به تنها محل اولیه نبوده و در جاهای دیگری هم ممکنست دیده شه .

بدیش اینه تومورهایی که در ناحیه بینی و سینوس دیده می شن علایم اختصاصی ندارن ونشانهاشون مانند بیماریهای شایع و بی خطر دیگه س . این موضوع موجب میشه که در بسیاری موارد مریض و حتی دکتر این علایم رو به حساب بیماریهایی مثل سرماخوردگی یا سینوزیت گذاشته و ماه ها تشخیص مریضی به تاخیر میفته .

نشونه ها شامل این موارده:

گرفتگی بینی مخصوصا اگه یه طرفه باشه .

ترشح بینی مخصوصا اگه یه طرفه باشه .

خونریزی یه طرفه بینی

درد صورت

جابجا شدن دندانه ها یا لق شدن دندانه های مصنوعی

زخم یا خونریزی کام

بیرون زدگی چشم

دوبینی یا کاهش بینایی

اشکریزش

تورم صورت مخصوصا گونه

تورم گردن

این علایم در بیماریهای دیگری مانند سرماخوردگی و سینوزیت هم دیده میشه و نکته مهم اینست که تکرار و موندگاری این نشونه ها بیشتر از دو تا سه هفته بسیار مهم وجدیه .ودراین موارد مراجعه و تشخیص بموقع موجب نجات بیماره . چون چیزی که موجب پیروزی بر سرطان میشه ، تشخیص زودرسه .اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بدیش اینه تومورهای بینی و سینوس در کودکان هم دیده میشه .ولذا نباید این موضوع رو از یاد برد.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *