:
عصاره اسفناج واسه لاغری موثره؟

:

سایت رژیم سلامتی: خیلی از مردم میخوان وزن از دست بدن. اونا بیشتر به امید یه راه حل آسون به مکمل روی میارن .با این حال، اثرات واقعی بیشتر قرصا و مکملای کاهش وزن معمولاً ناامید کننده س. یکی از مکملای کاهش وزن که تازگیا وارد بازار شده عصاره اسفناج نامیده می شه. ادعا می شه که این مکمل با کم شدن اشتها و هوس دلیل از دست دادن وزن می شه. این مقاله بررسی دقیقی روی عصاره اسفناج و اثرات اون بر کاهش وزن داره.
عصاره اسفناج چیه؟
عصاره اسفناج یه مکمل کاهش وزن ساخته شده از برگ اسفناجه. اینم به وسیله یه علامت تجاری Appethyl مشخص می شه و به وسیله شرکت سوئدی Greenleaf Medical AB شناخته شده.

عصاره اسفناج پودر سبزه که میشه با آب یا اسموتی مخلوط کرد و اون به اشکال دیگه هم مانند کپسول و غذاهای سرپایی به فروش می رسه. پودر شامل برگ اسفناج تغلیظ شده تیلاکوئیدا که ساختار میکروسکوپی در داخل کلروپلاست در همه سلولهای گیاهی سبزه.
نقش تیلاکوئیدا برداشت نور خورشیده که انرژی لازم گیاهان واسه تولید کربوهیدرات رو جفت و جور می کنه این روند به عنوان فتوسنتز شناخته شده. تیلاکوئیدا ۷۰٪ از پروتئینا، آنتی اکسیدانا و کلروفیل تشکیل شده در حالی که ۳۰٪ دیگه بیشترً تشکیل شده از چربیه.
تیلاکوئیدا منحصر به برگ اسفناج نیستن در واقع، اونا در برگ تموم گیاهان سبز یافت می شن و مکملای مشابه دیگه هم از این گیاهان ساخته شدن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مکملای دیگه هم ممکنه عصاره اسفناج  نامیده شن با این حال، این مقاله  فقط به نوع کنسانتره تیلاکوئید یافت شده در Appethyl اشاره داره.
عصاره اسفناج چیجوری کار می کنه؟
تیلاکوئیدا موجود در عصاره اسفناج، فعالیت لیپاز، آنزیم هضم کننده چربی رو سرکوب می کنه. این به تاخیر هضم چربی کمک می کنه و باعث افزایش سطح هورمون کاهش اشتها مانند GLP-1) glucagon-like peptide-1) می شه.
هم اینکه سطح گرلین، هورمون گرسنگی رو کم می کنه. بر خلاف داروهای کاهش وزن مانند ارلیستات،  تیلاکوئیدا دلیل تأخیر موقت در هضم چربی می شن اما به طور کامل جلوگیری نمی کنن.
در نتیجه، عصاره اسفناج مشکلات جانبی ناخوشایند بقیه داروهای کنترل کننده لیپاز، مانند مدفوع چرب و گرفتگی معده رو نداره. این به طور کامل روشن نیس که چه بخشی از تیلاکوئید مسئول این اثراته اما ممکنه به وسیله چربی یا پروتئینای خاصی به نام گلاکتولیپیدها ایجاد شه.
عصاره اسفناج شما می تونه به از دست دادن وزن شما کمک کنه؟
تحقیقات حیوونی نشون دادن که مصرف عصاره اسفناج غنی از تیلاکوئیده و ممکنه چربی و وزن بدن رو کم کنه. تحقیقات انسانی در بزرگسالان دارای اضافه وزن نشون داده که اضافه کردن ۳.۷ – ۵ گرم عصاره اسفناج به یه وعده غذایی اشتها رو واسه چند ساعت کم می کنه.
عصاره اسفناج اگه به طور منظم بیشتر از چند ماه خورده شه ممکنه با سرکوب اشتها، منتهی به کاهش وزن شه. تو یه مطالعه در زنان گرفتار هم اینکه وزن، پیدا شده که خوردن ۵ گرم عصاره اسفناج هر روز، در طول یه برنامه کاهش وزن ۳ ماهه، منتهی به کاهش وزن ۴۳٪ بیشتر، در مقایسه با دارونما می شه.
هم اینکه شاخص توده بدن (BMI)، توده چربی و توده بدون چربی در طول مطالعه کم شده اما فرق معناداری در سراسر گروه نبود. پس، یافته ها نیاز به یه گروه تحقیقاتی جداگونه واسه تایید داره.

عصاره اسفناج می تونه با هوس غذایی مقابله کنه
عصاره اسفناج می تونه سیستم جایزه غذایی مغز رو سرکوب کنه و میل به غذا رو کم کنه. وقتی که زنان دارای اضافه وزن ۵ گرم عصاره اسفناج در روز مصرف کنن نیاز شدید به شیرینی در اونا درصد کم شده به طور مشابه، میل به شکلات ۸۷٪ کم شده.
مطالعه دیگری نشون میده که در زنان مصرف۵  گرم عصاره اسفناج، میل به مواد غذایی میان وعده، از جمله غذاهای شور، شیرین و چرب رو کم می کنه. کاهش در هوس غذایی ممکنه به خاطر این باشه که عصاره اسفناج دلیل افزایش سطح هورمون کاهش اشتهاء (glucagon-like  peptide-1 ) می شه که در سیستم جایزه مواد غذایی عمل می کنه.
ایمنی و مشکلات جانبی عصاره اسفناج
عصاره اسفناج در ظاهرهیچگونه مشکلات جانبی جدی نداره. در افراد سالم، به طور موقت ممکنه دلیل کاهش سطح انسولین و افزایش قند خون شه. با این حال، به نظر نمی رسه که اثرات دراز مدت بر کنترل قند خون داشته باشه.
با این حال، تحقیقات بیشتری واسه آزمایش ایمنی عصاره اسفناج واسه بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ لازمه.
مقدار مصرف و چگونگی استفاده عصاره اسفناج
دوز موثر عصاره اسفناج Appethyl وقتی که با غذا مصرف شه حدود ۴ – ۵ گرمه با این حال، ممکنه واسه دیدن اثرات کاهش وزن نیاز به مصرف اون واسه چند ماه داشته باشین از اونجا که عصاره اسفناج هضم چربی و کاهش اشتها رو واسه چند ساعت به تاخیر میندازه وقتی که قبل از غذا چرب مصرف شه اثرات اون قوی تر ظاهر می شه.
واسه داشتن بیشترین حد منافع، شمام اینکه باید اونو در اوایل روز از جمله در صبح و یا ظهرمصرف کنین. هم اینکه، شما نباید انتظار دیدن امتیازات خیلی از هر مکمل به تنهایی داشته باشین همونطور که با تموم مکملای کاهش وزن، شمام اینکه نیاز به ایجاد بعضی تغییرات در روش زندگی ( رژیم غذایی و فعالیت بدنی ) دارین.

منبع : برترینا

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *