: شکستن قولنج خطر داره؟

: اگه به واسطه ایستادنای دراز مدت، پشت میز نشینیای همیشگی یا نشستنای غیراصولی دچار قولنج میشین باید کمی سبک زندگی تون رو تغییر بدین

بیشتر کودکان از شکست قونج انگشتان و گردن و … لذت میبرن و این عادت تا سالیان سال با اونا میمونه و وقتی هم گه بزرگ می شن هر وقت که خستگی بر اونا غالب میشه با کش و قوسایی که به خود میدن قولنج خود رو می شکنن و احساس راحتی میکنن. شمام جزء اون کودکان بودین؟ می دونین این صدای لذتبخش از کجا میاد؟ به چه دلیل بعد از شکستن قولنج احساس خوبی پیدا می کنیم؟ این کار سلامت مون رو به خطر میندازه؟ با ما همراه باشین.
به گفته کارشناسان دلیل قولنج کردن مفاصل، ایجاد حبابای گاز دی اکسید کربن(Co2) است که با افزایش حجم داخل مفصل یه جور احساس تنگی در فواصل مفصلی بوجود میاره و افراد با خم کردن مفصلشان حباب به وجود اومده رو می ترکونن و به اصطلاح قولنج شون شکسته می شه. در این حالت حجم مفصل به حالت عادی و طبیعی خود برمیگرده، اما این برگشت پذیری همیشگی نیس و به خاطر همین شکستن قولنج با اون صدای مورد پسند به یه عادت تبدیل می شه. بد نیس بدونین براساس آمار بیشتر از ۶۸ درصد افراد عادت به شکستن قولنج انگشتان دستشون دارن، ۵۰ درصد علاوه بر انگشتان دست قولنج کمر، گردن و شونِه هاشون رو هم می شکنن اما درصد کمی هم وجود دارن که با شکستن قولنج گوش، انگشتان پا، مچ و… احساس خوبی پیدا می کنن.

این قولنج اون قولنج نیس!
دکتر فریبرز حمزه زاده، متخصص ارتوپدی در گفت وگو با جام جم میگه: اگه این روزا از قولنج حرف می زنیم منظورمون همون قولنج عضلانیه، اما قدیمیا به درد و کشیدگی در هر قسمت از بدن قولنج می گفتن. شاید شمام وقتی دچار معده درد شدین مادربزرگتان این موضوع رو به قولنج معده یا روده نسبت داده و براتون داروهای بادشکن مثل عرق نعناع تجویز کرده. حتی مریضی خطرناکی به اسم قولنج نوزادان که به دلیل جواب نادرست مغز نوزاد به پروسهای گوارشی ایجاد می شه، انقباض شدید عضلات شکم همراه با درد شدید و یکی از دلایل مهم گریهای دراز مدت نوزادانه. هم اینکه قولنج روده که در دنیای امروز سندرم روده تحریک پذیر نام گرفته، یه جور مشکل در کارکرد رودهه که با نشونه هایی مثل درد طولانی در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ، اسهال یا یبوست و… بروز می کنه و درمان اون نیاز به مداخلات پزشکی و مصرف دارو داره.
شکستن قولنج خطر داره؟
خیلی از کارشناسان براین باورند قولنج شکستن یا همون خم کردن مفاصل فقط واسه آدمایی خطرناکه که دچار مشکلات مفصلی و دردهای طولانی استخوانی ـ عضلانی هستن. دکتر حمزه زاده در این باره میگه: براساس خیلی از بررسیا، خم کردن مفاصل انگشتان، گردن، کمر و… و شکستن قولنج شون تقریبا هیچ ضرری واسه افراد سالم نداره و آسیبی به مفاصل، مهرهای گردن، کمر و استخونا وارد نمی کنه. حتی هیچ تحقیق علمی موثقی در مورد شکستن قولنج و دچار شدن به آرتروز موجود نیس. البته کم نیستن کارشناسان سرشناسی که بی خطر بودن شکستن قولنج رو در دراز مدت رد می کنن و می گن شکستن قولنج واسه بعضیا با آسیبایی همراه س چون فرد واسه رسیدن به صدای مورد پسند به وجود اومده به وسیله اون بعضی وقتا فشار زیادی به مفاصل وارد می کنن و به اونا آسیب می زنه. با این حساب اگه شمام جزو آدمایی هستین که عادت به شکستن قولنج دارین و بعضی وقتا این فشار به حدیه که دچار درد میشین، باید این عادت رو واسه همیشه کنار بذارین. حتی اگه همیشه از دور وبریا تون می خواهید قولنج کمرتون رو با دست یا حتی پا بشکنن، باید خیلی زود این عادت رو ترک کنین، چون این کار می تونه به بروز آسیبای ستون فقرات، دردهای مفصلی در ناحیه کمر، گردن، سردرد، تاری دید و… منجر شه.
شکستن قولنج و پارکینسون؟!
حتما شمام شنیدین که میگن شکستن قولنج باعث بروز مریضی پارکینسون در دوران میانسالی و سالمندی می شه. این موضوع چقدر راسته؟ دکتر حمزه زاده با توضیح دادن این موضوع که شاید بهتر باشه با باخبر شدن از پارکینسون و توضیحاتی درباره این مریضی به جواب برسیم، اضافه می کنه: پارکینسون یه مریضی دستگاه عصبی مرکزی در بزرگسالان است که با افزایش سن احتمال دچار شدن به اون زیاد می شه و ازجمله علائم اون، سفتی عضلانی پیشرونده کم کم ، لرزش و از بین رفتن مهارتای حرکتی است . در واقع این مشکل وقتی ایجاد می شه که نواحی خاصی از مغز توانایی شون رو که تولید هورمون دوپامین است از دست میدن. پس با در نظر گرفتن این موضوع که پارکینسون یه مشکل مغزیه و در شاخه مریضیای مغز و اعصاب قرار میگیره، نمی تونه رابطه ای با شکستن قولنج داشته باشه و اگه هم بعضیا میگن شکستن قولنج زمینه لرزش دست رو در دوران سالمندی جفت و جور می کنه، این لرزش هیچ ربطی به پارکینسون نداره.
شکستن قولنج اعتیادآوره
شاید اولین بار که صدای شکستن قولنج تون رو شنیدین به یاد ندارین، اما از همون زمان به بعد یا جزو اونا بودین که به این کار اعتیاد پیدا کردین و روزی چند بار قولنج انگشتان و کمر و گردن تون رو می شکنید یا مثل ۲درصد آدمایی که از این صدا بدشون میاد و انگار فوبیای اونو دارن، هیچوقت حاضر به انجام این کار چندش آور نیستین و از بقیه هم می خواین در حضور شما قولنج شون رو نشکنند. به گفته دکتر حمزه زاده، اعتیاد شکستن قولنج فقط معنیش این نیس که روزی چند بار مفاصلتان رو خم کنین و با شنیدن چند صدای کوتاه بی خیال اون شید، بلکه بعضی وقتا این اعتیاد به حدیه که افراد واسه لذت بردن بیشتر از صدای ترکیدن به جون مفاصل خود می افتن طوری که تا صدای دوباره اونا به گوش شون نرسه، شکستن قولنج رو رها نمی کنن و بعضی وقتا تا جایی پیش می رن که با تحمل درد بسیار زیادی کوچیک ترین قولنجا رو هم می شکنن؛ حتی قولنج گوش! در اینجور شرایطی نه فقط خود مفاصل بلکه بافتای دور و بر مفصل مثل عضلات، رباط ها و تاندونا هم دچار آسیب می شن و حتی قدرت حرکتی مفصل کاهش پیدا می کنه و احتمال دررفتگی مفصلی بیشتر می شه. حتی بررسیا نشون میده خانومایی که به شکستن قولنج دستشون اعتیاد دارن، کم کم ظرافت انگشتان شون رو از دست میدن و دستا حالت زمختی پیدا می کنن.
شکستن قولنج گردن ممنوع
دکتر حمزه زاده تاکید می کنه: شاید شکستن معمولی قولنج انگشتان در حالت عادی مشکل زا نباشه، اما این موضوع در مورد گردن اصلا صادق نیس و ممکنه انجام حرکات سریع واسه شکستن قولنج به شریانای گردن آسیب برسونه و باعث تحریک لنفای ناحیه سر و گردن و سایش کم کم مهرها شه و سلامت فرد رو بشدت به خطر بندازه. هم اینکه هیچوقت نباید از کس دیگه ای واسه شکستن قولنج تون خود کمک بگیرین چون احتمال آسیب به ستون فقرات، کوفتگی، ضرب دیدگی و دررفتگی مفاصل کم نیس. از طرفی شکستن قولنج واسه آدمایی که در سنین میانسالی و سالمندی قرار دارن، خطرناک تره چون به دلیل ضعف مفاصل، دچار شدن به آرتروز یا پوکی استخون ممکنه دچار دردهای شدید در ناحیه مورد نظر و حتی شکستگی استخون شن.
با قولنج مون چه کنیم؟
اگه به واسطه ایستادنای دراز مدت، پشت میز نشینیای همیشگی یا نشستنای غیراصولی دچار قولنج میشین باید کمی سبک زندگی تون رو تغییر بدین. مثلا بیشتر از یه ربع تا ۲۰ دقیقه تو یه حالت ثابت قرار نگیرید و هر نیم ساعت یه بار وضعیت تون رو تغییر بدین، چند دقیقه پیاده روی کنین و نرمشای ساده کمر و گردن و مچ انجام بدین و با باز و بستن انگشتانتون به مفاصل و استخونا استراحت بدین تا دیگه احتیاجی به شکستن قولنج شون نداشته باشین.

 جام جم آنلاین

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *