دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 عوامل موثر در مدیریت پایدار منابع آب کشاورزی 

قسمتی از متن پایان نامه :

نقشه جغرافیایی استان گیلان

منابع آب زیرزمینی در شهرستان رشت وضعیت بسیار مطلوبی دارد به گونه ای که تعدد رودها وتغذیه ی مناسب آنها از بستر رودهای اصلی وفرعی، بالابودن اندازه بارش به همراه ضخامت زیاد رسوبات در این محدوده منجر به شکل گیری سفره های آب شیرین غنی در آن شده می باشد. از طرفی زیرا شیب سفره ها کم می باشد سطح آب درآن ها بالا بوده و سفره های در حالت اشباع نیز گنجایش زیادی برای آبهای نفوذی ندارند.بارندگی در تغذیه ی سفره های آب زیر زمینی منطقه تأثیر اصلی را بر عهده دارد.

– منابع آب سطحی منطقه به دو بخش آب های ساکن وجاری تقسیم می شوند که بیشترین تأثیر را درتامین آب مورد نیاز بخش های مختلف مصرف در استان بر عهده دارند. منابع آب ساکن که شامل دریای خزر و آب گیرها ( تالاب ها واستخرها) می شوند از ارزش بسیار بالایی برخوردارند واز گذشته های دور در ارتقای سطح زندگی  مردم کناره ی آن ها به اشکال مختلف موثر بوده اند . هرچند بهره گیری از آب دریای خزر در بخش زراعت امکان پذیر نیست اما همواره مردم این خطه از مواهب خدادادی آن در تامین نیازهای اساسی زندگی یعنی گوشت سفید، ارتباط تجاری با کشورهای حاشیه وگذراندن اوقات فراغت بهربرده اند.

ازمشخصات بارز جلگه ی ساحلی در گیلان وجود تعداد زیادی آب گیرهای کوچک و بزرگ در ابتداء،انتها وطرفین مسیر رودها می باشد که تحت تاثیر متقابل عوامل متعددی شکل گرفته اند. عمده ترین موارد بهره گیری از آب گیرها عبارت اند از:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4- اهداف پژوهش

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-4-1- هدف اصلی

هدف اصلی این پژوهش تعیین تأثیر عوامل مدیریتی موثر بر مدیریت منابع آب کشاورزی و توانمندسازی کشاورزان در برخورداری از بازده محصولات بیشتر می باشد

1-4-2- اهداف فرعی

اهداف فرعی که در این پزوهش دنبال می شوند عبارتند از:

1- شناسایی عوامل مدیریتی موثر بر کاهش اتلاف منابع آب کشاورزی

2- افزایش عملکرد مدیریت منابع آب کشاورزی و  توسعه پایدار محصولات زراعی

3- ترویج الگوی مصرف بهینه منابع آب کشاورزی و افزایش بهره وری ارضی کشاورزی

عوامل موثر در مدیریت پایدار منابع آب کشاورزی